Mig33 Forum • Pogledaj temu - Biografija-Đorđe Balašević

Prijavite se

Prijavite seRegistruj se

Gosti ne mogu chatati

Biografija-Đorđe Balašević

Teme i klipovi vezani za muziku će biti postavljeni ovdje.
Pravila foruma
Nemojte postavljati materijal koji ima autorska prava;

- Nemojte postavljati nikakav materijal koji bi potencijalno mogao oštetiti neku osobu, kao što su virusi ili slično;

- Ne postavljajte linkove koji reklamiraju drugu stranicu. Linkovi moraju striktno biti vezani za materijal koji predlažete, npr. http://www.mozilla.com;

- Uvijek pišite izvor informacija koje postavljate na forumu;

Biografija-Đorđe Balašević

Postod zagonnetna » Ned Jun 06, 2010 4:28 pm

Slika

Mladi dani
Đorđe Balašević rođen je 11. svibnja 1953. godine u Novom Sadu kao sin oca Jovana i majke hrvatsko-mađarskog podrijetla - Veronike Balašević, rođene Dolenec. Gimnaziju je napustio u trećem razredu pa je ispite polagao izvanredno. Studirao je geografiju, jer, na prijemnim ispitima nije bilo matematike. U srednjoj školi htio je postati nogometaš, ali kada je kao sedamnaestogodišnjak ležao bolestan, pojava jedne muhe u sobi ga je inspirirala da sklada svoju prvu pjesmu "Otkud muva".

Početak glazbene karijere
Balašević se priključio jugoslavenskoj grupi "Žetve" i s njima snimio singl "U razdeljak te ljubim" koji je prodan u 180.000 primjeraka, veliki uspjeh za tadašnji jugoslavenski status. 1978. napušta grupu i osniva vlastitu, nazvanu "Rani Mraz". Grupa je prvi puta nastupila u Opatiji 1978. s pjesmom "Moja prva ljubav". Tada se grupi priključio Bora Đorđević, kasnije poznatiji pod nadimkom "Bora Čorba" koji je nakon nekoliko mjeseci napustio grupu i osnovao vlastitu, (Riblja čorba).
1979. osvaja prvo mjesto na splitskom festivalu s pjesmom "Panonski mornar". Tada je počelo Balaševićevo razdoblje. 1980. morao je odslužiti vojni rok pa nije imao vremena za glazbu, ali uspio je napisati tekst za pjesmu Zdravka Čolića i Srebrnih krila.
S grupom "Rani mraz" izveo je dvije najpopularnije pjesme poput "Priča o Vasi Ladačkom" i "Život je more". 1982. napušta grupu i počinje samostalnu pjevačku karijeru.

Samostalna karijera
Prvi album izdao je iste godine i nazvao ga "Pub" za kojeg je dobio mnoge pohvale. Krenuo je na samostalnu turneju Jugoslavijom i održao koncert u Beogradu, koji mu je označio uspješnu samostalnu karijeru sljedećih godina. Sljedeća dva albuma doživjela su velike uspjehe i "gurnule" Balaševića ka slavi. Proglašen je odličnim tekstopiscem i izvođačem. Album "Bezdan" iz 1986. donio mu je mnogo nagrada i dobio velike pohvale
.

Ratne godine i nakon njih
Početkom rata, Balašević je prekinuo suradnju s hrvatskim kantautorom Elvisom Stanićem. Za vrijeme rata objavljuje album Jedan od onih života s pjesmama zbog kojih biva prešutno zabranjen na većini radio stanica. U pjesmi "Krivi smo mi" izravno napada sve tadašnje vođe rata, a pjesmu "Čovek sa mesecom u očima" posvećuje par godina prije palom Vukovaru. Nakon rata objavljuje album Naposletku.
Sa svojim albumom Devedesete Balašević ismijava srpskog vođu u ratu Slobodana Miloševića pjesmom "Legenda o Gedi Gluperdi", a pjesmom "Devedesete" ismijava nove "vođe" i njjihovu politiku.
Nakon ta dva albuma, izdaje još dva albuma, Dnevnik starog momka, te Rani mraz. Svira i dan danas, održava poveće koncerte, a sudjeluje i na humanitarnim koncertima.

Diskografija

Studijski albumi
Mojoj mami umesto maturske slike u izlogu (1979.)
Odlazi cirkus (1980.)
Pub (1982.)
Celovečernji The Kid (1983.)
003 (1985.)
Bezdan (1986.)
Panta Rei (1988.)
Tri posleratna druga (1989.)
Marim ja... (1991.)
Jedan od onih života (1993.)
Naposletku (1996.)
Devedesete (2000.)
Dnevnik starog momka (2001.)
Rani mraz (2004.)

Live albumi

U tvojim molitvama (1987.)
Dal je sve bilo samo fol (1995.)
Novogodišnji koncert priča prva 1997. Sava Centar, snimka Koncerta iz Sava centra 1993. 12 pjesama Plavi cover
Novogodišnji koncert priča druga 1997. Sava Centar, snimka Koncerta iz Sava centra 1993.12 pjesama Zeleni cover

Kompilacije

Portret 1 (2000.)
Portret 2 (2000.)
Balade (2000.)
Antologija (2005.)
The platinum collection (2007.)

DVD-ovi

Mater vetru (2005.)

Singlovi

U razdeljak te ljubim (1977.)
Oprosti mi, Katrin (1978.)
Kristifore, crni sine (1978.)
Računajte na nas (1978.)
Ljubio sam snašu na salašu (1978.)
Panonski mornar (1979.)
Prvi januar (1979.)
Marina (1980.)
Priča o Vasi Ladačkom (1980.)
Triput sam video Tita (1981.)
Hej čarobnjaci, svi su vam đaci (1982.)

Knjige

"Računajte na nas"
"I život ide dalje"
"Jedan od onih života" (1997.)
"Dodir svile" (1998.)
"Tri posleratna druga" (1997.)
"...i od dva-tri akorda (jer ni ne umem bolje ja...)
"Kao rani mraz" (2007.)
Korisnikov avatar
zagonnetna
Moderator
Moderator

Pridružio se: Pet Feb 12, 2010 4:54 pm
Mig33 Nik: zagonnetna
Mig33 level: 0

Povratak na Muzika