Mig33 Forum • Pogledaj temu - Klasifikacija hackera

Prijavite se

Prijavite seRegistruj se

Gosti ne mogu chatati

Klasifikacija hackera

Ovdje sve o internetu i napretku internet tehnologije. Ne postavljajte linkove koji reklamiraju drugu stranicu.

Klasifikacija hackera

Postod Armin » Pet Jun 04, 2010 6:55 pm

Ovu temu bih posvetio jednoj od više-manje podcijenjenoj skupini ljudi - hackerima.

Kada vam netko kaže "hacker" vjerovatno zamišljate osobu koja probija sustave, krade novac, zbija šale itd. No nije uvijek tako. Ovdje bih napravio osnovnu klasifikaciju hackera.

Black Hat

Ovo je vrsta hackera koja ima za cilj uništavanje nekog sistema, krađa materijala ili čak novca, i slično. Sve u svemu, njihovi ciljevi nisu nimalo plemeniti i jako su ilegalni.

White Hat

Ovu skupinu hackerima možemo nazvati "anđeli sistema". Njihovi ciljevi su hackovanje u cilju da se poboljša rad nekog sistema, da se uklone bugovi, rupe u sistemu i slično. Iako veliki broj ljudi počinje hackerski put kao "black hat" to je upravo zato što nisu naučeni da iskoriste svoje vještine na pravi način. Imao sam čast da pratim jedan white hat "napad". Jedna osoba (inače moj dobar prijatelj :D), je provalio upravo u sistem od miga preko skripti i mogao je pokupiti pasvord od svih ljudi u chat sobi. On je umjesto toga poslao snapove mig-u da im ukaže na prolaz u sistemu. Greška je uklonjena za nekoliko dana.

Gray Hat

Kažu da ništa nije crno-bijelo, pa ni hacking. Čak i white hat hackeri ponekad imaju želju da se s nekim našale ili da saznaju neke podatke od osobe. Ja sebe mogu smatrati gray hat-om. Iako bih volio da jednog dana završim u nekoj firmi koja se bavi izradom odbrambenih sustava za računare, priznajem da sam u više navrata bio u iskušenju da testiram neke "crne" hackerske alate. Ako bismo ovo poredili sa stvarnim životom, svi smo mi u jednu ruku "gray hat". :)
http://www.ictsolucije.com - Web design po prihvatljivim cijenama.

Kontakt telefon:

+38762/123-101
Korisnikov avatar
Armin
Administrator
Administrator

Pridružio se: Sre Feb 10, 2010 1:25 pm
Spol: Muško
Mig33 Nik: a.waaatreni_90
Mig33 level: 40

Povratak na Internet